Příslušenství, doplňky, zimní vybavení a výstroj na hory Mělník
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Co zde můžete inzerovat?
Tato kategorie obsahuje další zimní výbavu, jako např. lavinové vybavení, sněžnice, výbavu na snowkiting, mushing, snowtubing, zorbing apod.
Sněžnice
Sněžnice jsou velmi praktickým nástrojem, který je uplatňován zejména při procházkách a výletech do přírody v hlubokém sněhu. Nejde přitom ale o nějaký novodobý vynález - byly totiž využívány již v dobách před naším letopočtem.
Naučit se správnému použití sněžnic není žádná věda, dokonce je to mnohem lehčí, než jízda na běžkách. Také jsou o několik procent bezpečnější, ale jen v případě, že si dáme pozor na zledovatělý povrch a dobrý výběr doplňků.
Oproti použití běžek mají sněžnice několik výhod. Tou největší je pravděpodobně to, že se s nimi dostanete prakticky kamkoliv. Plusem je také jejich pohodlná skladnost - není problém umístit je do batohu (vhodné například při zimním horolezectví).
Princip sněžnic
Základní vlastností sněžnic je rozklad hmotnosti uživatele do několika ploch. Proto tedy platí pravidlo - čím hlubší sníh a větší zatížení, tím je potřeba širší a delší sněžnice k tomu, abychom se nebořili.
Typy sněžnic
Před výběrem sněžnic se musíme nejdříve zamyslet nad několika základními body. Jde zde zejména o to, jak často a k jakým aktivitám je budeme používat, neboť nám v současné době výrobci nabízejí několik typů:
1) Rekreační (chodecké) sněžnice
Rekreační neboli chodecké sněžnice jsou ideálem pro kratší a méně náročné výlety. Na rozdíl od sněžnic běžeckých jsou charakteristické většími rozměry. Většinou se jedná o nejjednodušší a nejlevnější typ sněžnic.
2) Běžecké sněžnice
Běžecké sněžnice se poměrně těžko shánějí, neboť jsou (zejména v České republice) využívány jen zřídka. Jedná se o sněžnice s menší hmotností a malými rozměry. Nehodí se pro neupravený terén a velmi hluboký sníh jim také neprospívá. Využijí je zejména běžci, kteří se ani přes zimu nechtějí vzdát svého pravidelného tréninku ve venkovním prostředí.
3) Horské sněžnice
Horské sněžnice jsou praktickým nástrojem pro skutečné milovníky zimní turistiky. Od předchozích se liší především využitím lepších a hlavně odolnějších materiálů. Proto jsou také o něco dražší. Hodí se pro časté použití na delších trasách.
Správné doplňky
Zvláště při používání sněžnic ve ztížených podmínkách je potřeba dbát na správnou výbavu. Do té obvykle řadíme zejména tzv. teleskopické hole. Jejich využití je praktické, neboť při sestupech a výstupech můžeme nastavit i patřičnou délku.
Vázání na sněžnicích
Pokud máme zájem o naprosto klasické sněžnice pro občasné toulky přírodou, měli bychom se i před to vyvarovat koupi těch nejlevnějších. To kvůli tomu, že na obyčejných sněžnicích je nejdražší položkou právě vázání. A to by mělo být zpracováno kvalitním a bezpečným způsobem. (Nechceme přeci vyrazit na výlet a za půl hodiny se vracet se zlomeným kotníkem...)
V případě vázání si můžeme vybírat mezi dvěma typy. Je to vázání pevné a pohyblivé. Rozdíl je především v tom, že v pevné vázání pouze spojuje botu se sněžnicí. Vázání pohyblivé k tomu ještě nechává volný pohyb patě, což způsobuje, že je chůze o něco pohodlnější a příjemnější.
Speciálním typem je pak vázání Step-in od firmy TSL. Od klasiky se liší tím, že zajišťuje přilnutí boty a sněžnice bočními osičkami. Všeobecným názorem je, že jde o vázání nejkvalitnější a nejlépe provedené. Na druhou stranu se ale jedná o finančně náročnější záležitost, neboť si k takovému vázání musíme přikoupit ještě obuv s otvory pro osičky.
Na závěr je třeba zdůraznit, že bychom také měli dbát o pořádné zateplení nohou. Krom teplé ponožky je tedy téměř nutností správná bota, která poskytne potřebný komfort, neprosákne a dostatečně udrží teplo. Vhodné jsou zejména turistické pohorky.
Nabízíte nebo sháníte zimní vybavení?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>