Univerzální běžecké lyže, combi běžky České Budějovice
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Jaké jsou kombi běžky?
Každý si může podle libosti vybrat z několika typů běžeckých lyží.
Nejznámější dělení je podle techniky - tedy lyže na klasiku nebo na bruslení.
Když dorazíte do obchodu s běžkami a nebudete si vědět rady, které vybrat, určitě se vás jako první zeptají, jak jste na tom s technikou, tedy jestli patříte mezi začátečníky nebo pokročilejší.
Další otázkou bude váš preferovaný styl. Pokud používáte styly oba a nejste zrovna špičkový profesionál, doporučí vám nejspíše běžky typu combi, tedy určené pro oba styly - klasiku i bruslení.
Mezi rekreačními a začínajícími běžkaři, kteří třeba ještě hledají svůj styl, je to zřejmě nejrozšířenější typ. Poměrně dobře na nich totiž udržíte stabilitu při klasickém skluzu, ale zároveň vám nebudou podkluzovat při volném stylu.
Velmi často si je vybírají rekreační sportovci nebo i turističtí běžkaři, kteří se nepouštějí do příliš krkolomných terénů a také si chtějí užít rychlejší a sportovnější jízdu, a samozřejmě také pro ty, kteří nechtějí utrácet za dva páry lyží.
Pokud jste ovšem sportovec, který tráví na běžkách každou volnou chvilku, nečekejte od těchto lyží zázraky.
Jako každý produkt v provedení „dva v jednom" má spoustu výhod, ale i nevýhod.
I combi běžky si samozřejmě můžete vybrat v mnoha variantách, zvláště co se týče tvrdosti a pak také podle ceny, respektive podle vaší zdatnosti. Jako u všech jiných typů běžek platí, že pokud jste začátečníci nebo máte nízkou tělesnou hmotnost, budou pro vás lepší lyže měkčí a také o něco kratší.
Délka je rozhodující při manévrování a přílišná tvrdost by zase způsobovala nepříjemnosti - podkluzování při klasice a ustřelování do stran při bruslení.
Pokud jste naopak těžší či jste pokročilejší sportovci, můžete klidně sáhnout po lyžích s větší tvrdostí. Měkčí varianty univerzálních běžek byste totiž až příliš snadno prošlápli, což by vám způsobovalo potíže (zejména znatelné zpomalení) při klasickém skluzu i při bruslení.
Problém může být s mazáním - pokud namažete na klasiku, zabruslíte si jen stěží. Z toho plyne, že se musíte rozhodnout: dnes půjdu bruslit, zítra si udělám klasický výlet.
Combi běžky se částečně liší i konstrukcí. Zejména jsou o něco tvrdší než klasičky a také o něco málo delší, než běžky na bruslení.
Při výběru tvrdosti si tedy dejte zvlášť velký pozor, ta je u combi běžek rozhodující. Pokud se na obě lyže postavíte v klidu celou vahou, neměli byste je prošlápnout až na zem, pokud budete stát jen na jedné noze, povést by se vám to naopak mělo. To platí zejména pro začátečníky.
Délka lyží by měla o 15 až 20 centimetrů přesahovat výšku lyžaře.
Samozřejmě platí, že čím delší, tím hůře se na nich bruslí a naopak - příliš krátké lyže zase nejsou to pravé pro klasiku.
Materiály při výrobě univerzálních combi běžek jsou různé, jako ostatně u všech modelů.
Používá se hlavně dřevěné jádro, ale i jádro z tvrzené pěny, svrchním materiálem bývá sklolaminát. Můžeme se setkat i s karbonovými výztužemi nebo nanovlákny, a to zejména v oblasti špičky a paty lyže. Platí, že čím více lepšího materiálu je na lyži použito, tím dražší výsledný model je.
Vzhledem k tomu, že jsou ale combi běžky určeny zvláště začátečníkům a mírně pokročilým, nemá cenu do nich vrážet nějaké závratné sumy. Velmi kvalitní lyže za dobrou cenu seženete třeba od českého výrobce Sporten. Pokud máte zájem sáhnout po nějaké „světovější" značce, určitě si vyberete z nabídky známých výrobců, jako je Atomic, Fischer, Madshus, Samomon nebo Rossignol a další.
Nabízíte nebo sháníte univerzální běžecké lyže combi?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>