Běžkařské vázání a boty na běžky Trutnov
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Jaké jsou boty a vázání na běžky
Pokud si v lyžařské prodejně nezakoupíte celý komplet běžek, vázání a obuvi, bude nutné sehnat jednotlivé položky tak, aby k sobě skvěle pasovaly.
Bývá zvykem, že vázání vybíráme úplně na konec, a to tak, aby bylo kompatibilní k botám.
V současné době máme naštěstí široký výběr z několika technologií.
Nejčastěji bývají vybírána běžecká vázání NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System), ale postupně si představíme i ta ostatní. Všechna většinou nalezneme v cenách mezi šesti sty do jednoho tisíce korun.
Běžecké vázání NNN
Běžecké vázání NNN představuje velmi moderní technologii, která nám umožňuje snadné a pohodlné nástupy i výstupy, s trochou cviku bez sebemenší námahy.
Toto vázání bezpečně poznáme podle hrazdičky a dvou podélných vodících drážek a nalézt ho můžeme jak v turistickém, tak ve sportovnějším provedení. Jeho největším a v podstatě jediným výrobcem je firma Rottefella.
Pro kombinaci bychom mohli využít zejména obuvi od společností Alpina, Rossignol či Fischer.
Běžecké vázání SNS
Nášlapné vázání SNS se příliš neliší od předchozího a zvlášť kvalitou bychom je mohli označit za téměř identické. Největší rozdíl najdeme v tom, že dvě podélné vodící drážky jsou spojeny do jedné.
Výrobcem je poměrně známá firma Salomon, jejíž boty se také dají jako jediné použít ke kombinaci.
Závodní vázání NIS (Nordic Integrated Systém)
Závodní vázání NIS je stejně jako vázání NNN od firmy Rottefella, což přináší možnost využívat stejnou obuv. Jak už z názvu plyne, nejedná se o úplně klasické vázání.
Specialitou je zde o poznání těsnější kontakt mezi lyží a botou, což umožní větší kontrolu a lehčí manipulaci. Vázání se také dělí na dvě části - na destičku a vázání samotné. Destička se na pevno připevňuje k lyži a vázání se potom jen snadno nacvakne.
Závodní a sportovní vázání
Vzhledem k tomu, že jsme zatím uvedli pouze závodní vázání od firmy Rottefella, je správné předpokládat, že Salomon nabídne toto vázání také, ve svém vlastním provedení.
Na rozdíl od firmy Rottefella poskytuje vázání s dvěma hrazdičkami, které by mělo umožnit lepší přilnutí a ovladatelnost lyže.
Také je možné vybírat mezi vázáním na klasiku a vázáním na skate (hledat můžete pod označeními SNS Pilot Skate a SNS Pilot Klasik).
Těžko říci, které vázání je lepší, které horší. Sortiment je každopádně velmi široký, což dává možnost tomu, aby si vybral každý.
Běžkařská obuv
Boty na běžky jsou nedílnou součástí každého běžkařského vybavení, takže bychom jejich výběr rozhodně neměli podcenit.
Hlavním pravidlem tohoto nákupu je vybírání a zkoušení bot přímo v kamenné prodejně. Internetovým obchodům bychom se měli v tomto případě vyhnout, nemuselo by se nám to totiž příliš vyplatit.
Běžkařská obuv se dá rozdělit rovnou nadvakrát - podle využití a podle běžecké techniky. Popíšeme si oba dva způsoby.
Rozdělení běžkařských bot podle využití:
Turistická obuv
Rekreační a turistická bota je ze všech kategorií nejvíce zateplena a vybavena tak, aby mohla poskytnout lyžaři - běžkaři co možná největší komfort a pohodlí. Obuv můžete v případě potřeby použít i pro kratší chůzi, protože má gumovou podešev, která zabrání opotřebování.
Závodní obuv
Obuv závodní se v mnohém od jiných typů liší, především v tom, že její výrobci využívají více pokročilé technologie a materiály. Hlavním cílem těchto bot je ulehčit závodníkovi manipulaci s běžkami. Na zateplení nohou se příliš nemyslí, neboť to ani není potřeba.
Sportovní obuv
Sportovní běžkařská obuv je takovým středem mezi dvěma výše uvedenými kategoriemi. Materiálem se podobá botě závodní, ale na rozdíl od té nabídne zase mnohem větší pohodlí a teplo.
Rozdělení běžkařských bot podle běžecké techniky:
Backcountry
Backcountry, častěji BC, je obuv speciálně vyvinutá pro rekreaci. Jedná se o robustní boty z kvalitního voděodolného materiálu, které zajišťují komfort v každých podmínkách. Jsou ideální variantou pro pohyb ve volné přírodě.
Klasická obuv
Klasická běžkařská obuv je poměrně nízká a chybí jí zpevnění v oblasti kotníku. Umožňuje větší pohyb nohy, tím pádem i lepší dynamiku odrazu. Ve špičce bývá obvykle měkčí. Cena se v naprosté většině pohybuje v rozmezí od jednoho do dvou tisíc korun.
Skate obuv (bruslařské boty na běžky)
Tato obuv se je na rozdíl od předchozí vždy vyšší a vyznačuje se určitým zpevněním kotníku. Také umožní jistější odraz.
Obuv kombi
Jak už z označení této skupiny plyne, jedná se o botu přizpůsobenou k oběma stylům jízdy. Podrážka bývá středně tvrdá a výška boty se u každého výrobce liší, většinou ale není ani příliš vysoká, ani příliš nízká. Některé z modelů navíc disponují přezkami nad kotníkem a jejich případné sundání nebo naopak nandání je nutné k přizpůsobení jednotlivému stylu. Krom výše zmíněného má tato obuv vcelku měkkou konstrukci.
Jak vybrat boty na běžky
Jako u všech bot na sport, i u těch běžeckých, by mělo být hlavním a rozhodujícím kritériem pohodlí. Zároveň je třeba, aby byla bota pevná. Rozhodně ale nemůžeme počítat s tím, že přijdeme do prvního obchodu se sportovním zbožím a padne nám první bota, která se nám bude líbit. Tak to bohužel není, často je třeba vyzkoušet mnoho typů a značek běžeckých bot, než nakonec vybereme ty, které nám opravdu sedí.
Boty na běžky by měly být vyšší, aby dobře zpevňovaly kotník. Pro sportovní běžce se určitě hodí i bota s plastovým zpevněním v oblasti paty a kotníku. Zároveň by ale neměla v těchto místech tlačit nebo škrtit. Na škodu je i to, když je příliš volná. Zkrátka musí sedět v kotníku akorát. Důležitá je i velikost obuvi.
Kupujte si tu, která vám přesně sedí. Tedy ne menší, v té by vám byla zima, ani větší. Ve větší botě byste neměli takovou stabilitu a byla by vám v ní také zima. Nemá smysl kupovat větší botu s tím, že do ní obléknete pořádně tlustou ponožku, a to zvláště u dětí – následné nepohodlí ve velké botě a nestabilita je pro začátečníka často tím, co v něm způsobí nechuť k tomuto sportu.
Vybírat můžete i podle stylu – existují boty speciálně na skating, na klasiku nebo boty kombi, které jsou u rekreačních a sportovních lyžařů nejžádanější.
Další věcí při výběru obuvi na běžky je volba vázání.
Klasické staré vázání nordic norm, známé jako „pětasedmdesátka“ nebo NN75, bylo stejné pro všechny boty ode všech výrobců. To dnes už neplatí.
Moderní běžecká vázání se dělí dále na typy podle profilu lišty, ve které bota sedí.
Typy nesou pojmenování NNN (new nordic norm, se dvěma vodícími drážkami), SNS (Salomon nordic system, s jednou velkou podélnou drážkou) a jejich závodní varianty NIS (nordic intergrated system, závodní spojené pevněji s lyží) a konečně SNS pilot skate/klasik (závodní vázání od Salomonu).
Rozšířenější je vázání typu NNN, do kterého také pasuje větší množství bot (např. značky Alpina, Fischer nebo Rossignol), stejně jako do jeho závodní varianty. Boty pro normu SNS nevyrábí jen Salomon, ale třeba také Botas nebo Nordica.
Na skutečnost s vázáním je tedy třeba dbát a rozmyslet si které chceme. Samozřejmě se stále vyrábí vázání NN75, ale málokdo vám ho doporučí – pro sportovní běhání je příliš nestabilní a také je v této kategorii omezený výběr bot.
Nabízíte nebo sháníte boty a vázání na běžky?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>