Bezplatná inzerce lyžařského, snowboardového a zimního vybavení

Běžecké lyže backcountry, běžky touring Plzeň


 

V této kategorii nebo v tomto regionu se nenachází žádný inzerát...
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!

 


 


 

K čemu jsou backcountry běžky?

Typ běžek backcountry se vyděluje jako samostatná kategorie běžeckých lyží, určených především do terénu.
Na rozdíl od turistických běžek byste se s běžkami backcountry ve stopě pěkně nadřeli.

Pokud jste ale zdatní sportovci nadšení čistou přírodou a neupravenými tratěmi, je tato lyže pro vás to pravé.

 

Tyto lyže jsou určeny převážně pro túry a výlety po neupraveném terénu a jedná se v podstatě především o jakousi chůzi na lyžích, ne o docílení nějakého vybroušeného stylu.

Jsou to lyže pro turisty, kteří třeba i chtějí okusit trochu adrenalinu, ne pro běžkaře závodníky, kterým jde o rychlost na trati.
Backcountry běžky jsou vhodné pro přechody nižších pohoří, ale třeba i pro cestu k pólům a ocení je i ti, kteří uvítají stabilní a pohodlnou lyži pro méně náročné výlety.

 

Jak si vlastně takovou backcountry běžeckou lyži představit?
Obecně by se o nich dalo říci, že jsou mezistupněm mezi turistickými běžkami a skialpovými lyžemi.
Co na první pohled zarazí, je bezpochyby šířka, která se pohybuje v rozmezí šířky turistické běžky a sjezdové lyže, nejčastěji to bývá něco kolem sedmi či osmi centimetrů, v nejužším bodě (v místě pod vázáním) kolem pěti centimetrů.

Tato vlastnost dodává lyžaři výbornou stabilitu v hlubokém čerstvém sněhu, nerovném terénu i na namrzlých úsecích. Nemělo by se vám tedy stát to, co by se vám v takovém terénu stalo s běžnými běžkami. To znamená neovladatelná jízda s vytřeštěnýma očima a jedinou myšlenkou - pokusit se aspoň spadnout do měkkého.
 

Backcountry běžky jsou celkově stabilnější i díky (alespoň jedné) ocelové hraně, která usnadňuje pohyb po zledovatělém povrchu. Na trhu jsou ale i backcountry běžky bez hran - to jsou většinou jejich užší varianty.

Také mají vyšší životnost díky odolné skluznici, která (zvláště u kvalitních a dražších modelů) musí vydržet nerovný povrch a nástrahy terénu bez utrpění větších či menších šrámů.

Také mají mírnější carvingové krojení, které vám umožní pohodlnější cestu z kopce a telemarkový oblouk.

 

Backcountry běžky by se daly rozdělit do tří kategorií.
První jsou užší modely, většinou bez ocelových hran, ze kterými se vejdete i do stopy, budete rychlí ve sjezdu a hodí se pro méně náročné výlety.

Je vhodná také pro začátečníky a starší běžkaře, kteří ocení stabilitu.

 

Další kategorií je jakýsi „zlatý střed" backcountry lyží, nejoblíbenější varianta. Jedná se o lyže dostatečně široké, s větším vykrojením.

Jsou stabilní a vhodné i pro náročnější výšlapy, ale poradí si s ní i backcountry začátečník. Šířka pod vázáním je kolem šesti centimetrů, takže do upravené stopy se už hodí o dost méně.

 

Poslední variantou jsou lyže nejextrémnější, určené pro nadšence, kteří se chtějí brodit hlubokým prašanem a užívat si adrenalinové sjezdy. Na stopu se s takovými lyžemi nevyplatí ani podívat, zato v horách si to s nimi užijete - vždyť je jimi vybavena i švýcarská armáda.

 

Co se týče délky back country běžek, měly by sahat maximálně deset centimetrů nad vaši výšku, ale nebojte se vybrat je i v délce vaší výšky. Čím kratší, tím lepší manévrování.

 

Další investicí budou boty, které se spíše podobají pohorkám, než běžeckým botám, které známe.

Na českém trhu máte při výběru bot v podstatě jen tři možnosti: Alpina, Crispi nebo Salomon, přičemž pamatujte, že poslední jmenovaná značka používá jiný systém vázání.

Můžete se rozhodnout také pro vázání Voilé 3 pin, tedy velmi stabilní, do kterého vám bude pasovat o klasická bota na „pětasedmdesátku", která ale bude zase stabilitu i pohodlí výrazně snižovat. Vyplatí se tedy speciální bota pro backcountry.

Také budete potřebovat hůlky s širším kotoučkem - vyrábí je třeba Fischer - a pokud budete chtít vyrazit do strmých kopců, i stoupací pásy.

A konečně - výrobci lyží backcountry.

U nás tento sport není tak rozšířený jako v zahraničí, přesto seženete několik poměrně kvalitních modelů značky Sporten za přijatelnou cenu od tří do čtyř tisíc. Hodně se těmto lyžím věnuje také Fischer, který vyrábí mnoho typů v cenách od tří a půl do sedmi tisíc.

 

Nabízíte nebo sháníte touringové běžky?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>

       

     

 

 



Publikační pravidla, soubory cookies a ochrana osobních údajů, provozovatel  |  Kontakt  |  Jak inzerovat  |  Prodám / koupím / vložit inzerát

 

Bazar lyží umožní inzerci zdarma pro soukromé i firemní inzerenty a prodej použitého i nového vybavení na zimu.
Prodat zde můžete nové i staré lyže, snowboardy, brusle a veškerou výbavu nebo techniku pro zimní období.

 

www.LYŽEBAZAR.cz


 

VyberLyže.cz

Všechna práva vyhrazena. © 2024 lyzebazar.cz
Tvorba webových stránek - TECHNICAL DESIGN