Běžkařské oblečení, zimní oblečení na běžky, běžecké lyže Rakovník
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Jaké oblečení na běžky?
Při jakémkoliv sportu je velmi důležité oblečení. A pokud jde o sport opravdu dynamický, jakým běžecké lyžování bezpochyby je, měli bychom mu věnovat velkou pozornost.
Musí být pohodlné, funkční a praktické.
V čem ale tyto kvality vůbec spočívají?
Zaprvé je třeba přihlédnout k velkému rozsahu pohybu, který na běžkách vykonáváme. A v něm by nám nemělo oblečení v žádném případě bránit.
Když si tedy oblečení na běžky zkoušíte, dbejte na to, abyste v něm mohli bez problému zakroužit rukama, kalhoty by zase neměly bránit v podřepu a při chůzi.
Ať jde o spodní nebo svrchní vrstvu oblečení, mělo by být pružné a dobře sedět.
Důležitá je funkce
V tomto ohledu je velmi důležité spodní prádlo. Při dynamickém pohybu se zpotíte a úkolem funkčního prádla je odvést tuto vlhkost do dalších vrstev oblečení.
Nevyplatí se nad výběrem prádla mávnout rukou s tím, že bavlněný nátělník stačí. Možná se může zdát pohodlnější, nicméně jen prvních pár metrů běhu, než se začnete topit ve vlhkosti.
Je vhodné pořídit si dvě varianty prádla – s dlouhým rukávem (respektive nohavicemi u kalhot) pro chladnější období a s krátkým pro teplejší. Spodní kalhoty by měly být zvláště přiléhavé, aby se dobře vešly pod běžecké kalhoty.
Další vrstvou by měla být tenká bunda nebo rolák na zip z fleecu nebo jiného funkčního materiálu. Nejen že je pohodlná a příjemně hřeje (ale nepřehřívá), ale také odvádí pot do dalších vrstev, dál od těla. Rozhodně není dobrý nápad si místo ní obléci teplý vlněný svetr. Přes takový rolák stačí už jen větrovka v nepromokavého materiálu, který nepropouští vítr, ale zároveň odvádí vnitřní vlhkost ven.
V teplejších měsících ji může nahradit třeba jen vesta z podobného materiálu.
Bunda nebo vesta by měla mít také kapsy na telefon, klíče, peníze a další drobnosti, které musíme nosit s sebou. Takové bundy a vesty se vyrábějí z umělých vláken s povrchovou úpravou (membrána s vodním sloupcem – čím vyšší, tím samozřejmě lepší, záleží také na vaší aktivitě) nebo ze speciálních materiálů (např. tzv. softshell).
Rozhodně se vyplatí vybrat tu, která má také voděodolné zipy, případně zesílené partie na ramenou.
Běžecké kalhoty jsou nejčastěji přiléhavé, z nepromokavého pevného (ale zároveň elastického) materiálu, který vzdoruje i větru a zároveň neomezuje v pohybu. Tyto kalhoty v poslední době nahradily dříve velmi oblíbené tenké šusťáky. I ty se ale vyplatí mít pro případ velmi nepříznivého počasí, kdy se dají natáhnout přes běžecké kalhoty. Určitě se vyplatí opatřit si i návleky, které ochrání vaše nohy v případě jízdy hlubokým sněhem.
Nedílnou součástí oblečení běžkaře jsou také další doplňky.
Především kvalitní ponožky, ani moc tlusté ani tenké, aby v nich bylo akorát.
Důležitá je i pokrývka hlavy, tenký kulich nebo čelenka z funkčního vlákna. Odvádí pot, není v ní horko a naopak, když se ochladí, vaše hlava zůstane v příjemném teple.
Neméně důležité jsou i rukavice. Ačkoliv se vám mohou zdát příliš tenké, vězte, že při běhu se pořádně zahřejete a na ruce vám bude teplo. Rukavice na běžky jsou větrané, z jemného materiálu, svrchní část většinou z odolného neoprenu. Zabrání mozolům a otlakům z běžeckých holí a ochrání ruku před nepřízní počasí.
Na běžkách ztratíme spoustu tekutiny, kterou je třeba doplnit. Existují speciální běžecké batohy s vakem na pití nebo různé ledvinky. Pokud jste opravdu vášniví běžkaři, takovou věc si určitě pořiďte – při dlouhém výletě přijde určitě vhod.
Vnější oblečení podrobněji
Bundy na běžky
Bundu musíme vybírat především podle toho, ve kterém období budeme sport provozovat.
Pojďme se tedy podívat, jaké bundy na běžky lze zakoupit:
Softshellové bundy
Softshellové bundy jsou vyráběny ze speciálního materiálu, který je díky svým vlastnostem schopný odolávat i velmi nepříznivým podmínkám.
Jde především o bundy lehké a prodyšné (a s velkou mírou prodyšnosti bunda zaručí i voděodolnost). Svou funkcí mohou bez problémů nahradit klasickou větrovku.
Pokud bychom chtěli softshellové bundy dále rozdělit, můžeme vybírat ze dvou kategorií – se zateplením a bez zateplení.
V případě běžek ale v naprosté většině situací není co řešit – zateplenou variantu volíme téměř vždy.
Výše uvedené vlastnosti se týkají snad každé kvalitní softshellové bundy, krom těch ale na některých kouscích můžeme najíst spoustu dalších detailů – třeba speciální kapsu na telefon nebo přehrávač.
Velká část „softshellek“ patří mezi bundy univerzální, proto je můžete krom běžek využívat i k jiným sportům – k běhu, cyklistice, turistice i na běžné nošení.
Větrovky
Jak už z názvu plyne, tyto bundy jsou skvělým pomocníkem zejména ve větrném počasí. Jsou velmi lehké a prodyšné, výhodou je především snadná skladnost a praktičnost.
Pro pohyb na běžkách se ovšem ze všech ostatních kategorií hodí nejméně, protože nejsou určeny pro zimní počasí a rozhodně příliš nezahřejí. Pokud už ale jednu v šatníku máte, nemusíte zoufat – bundu pochopitelně využít můžete, ale je nutné počítat s větší spodní vrstvou.
Zimní bundy
Zimní bunda nachází využití zejména ve velmi nízkých teplotách a poskytuje tak lepší zateplení, než většina softshellových bund.
Z výhod se ale v tomto případě mohou rychle stát nevýhody, proto si musíme při koupi dávat pozor na několik faktorů. Vzhledem k tomu, že při jízdě na běžkách pravděpodobně oceníme větší možnost pohybu, musíme dbát na to, aby nás bunda příliš neomezovala – například příliš velkou hmotností.
Další takovou důležitou vlastností je i vodě a větru odolný povrch.
Ať už si z nabídky bund na běžky vyberete jakoukoliv, nezapomínejte také na reflexní prvky, které se objevují například v podobě vsazených pásků.
Když se zaměříme na design, zjistíme, že můžeme vybírat ze široké škály barev a motivů, proto není problém sladit bundu se zbytkem výbavy na běžky.
Kalhoty na běžky
Všichni milovníci zimních sportů jistě uvítají široké spektrum nabídky běžeckých kalhot v různých cenových kategoriích, které na našem trhu můžeme v současné době najít.
Nabídka pro závodní i rekreační lyžaře je opravdu široká a je určena jak do extrémních podmínek, tak i k jiným sportovním aktivitám.
Nabízené výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a jejich konstrukce je uzpůsobena tak, aby lyžařům nabízela co největší míru pohodlí při zachování vysokého standardu bezpečnosti a ochrany. Výrobci neustále pracují na vývoji nových materiálů, které splňují požadavky i těch nejnáročnějších sportovců.
Výsledkem je vynikající ochrana proti vlivu počasí při zachování komfortu nošení. Pro dokonalý pocit při sportovním zážitku je nejvhodnější použít oblečení vyrobené z funkčních materiálů, které je vodě i větru odolné, prodyšné, dobře odvádí pot, je elastické a tudíž neomezuje nositele v pohybu. Výhodou jsou také rychleschnoucí materiály nebo materiály s teflonem, které zajišťují odolnost proti vodě a znečištění.
Výrobci používají technologie a materiály, které zajišťují, že oblečení je vzdušné bez pocitu vlhkosti na povrchu kůže. Materiál odvádí vlhkost z povrchu těla pryč a naopak zabraňuje vnikání vzdušné vlhkosti opačným směrem. Pot se dále na povrchu textilie vypařuje a tím je zajištěno, že vaše tělo zůstává po celý den v teple a v suchu, což napomáhá vaší fyzické i psychické pohodě a ve výsledku se tím také snižuje riziko zranění.
Druhým důležitým parametrem je ochrana proti větru. Vaše tělo tak zůstává během vaší sportovní aktivity příjemně v teple nezávisle na nepřízni počasí. Některé druhy kalhot mají větru odolnou vrstvu pouze na přední části v oblasti kolen, jiní výrobci nabízí modely s větru odolnou membránou na celém předním dílu kalhot a prodyšného elastického materiálu na dílu zadním. Díky němu kalhoty dokonale obepnou nohy a umožňují tak neomezený pohyb při běhu na lyžích při zachování maximálního komfortu. Pohodlí zvyšují i ploché švy.
V produktových řadách najdeme kalhoty s různou mírou zateplení, od teplejších sportovních kalhot po modely, které jsou výrazněji zatepleny pro velmi chladné zimní dny.
Nejčastějším zateplovacím materiálem je fleec, který je velmi příjemný na omak a zajišťuje vysoký komfort při nošení.
V nabídce můžeme najít jak kalhoty upnuté na tělo, tak i kalhoty normálního střihu, které můžete využít nejen při běhu na lyžích, ale i při jiných zimních sportovních aktivitách. Klasický střih je určen spíše pro rekreační lyžaře, zatímco sportovní běžci více ocení upnutý model.
Kalhoty mají tvarovaná kolena, pružný pas stahovatelný na šňůrku nebo se širou gumou, která vás nebude tlačit v pase.
Nohavice bývají zakončeny elastickým silikonovým lemem a pro snadnější oblékání bývá na vnější straně nohavice doplněn zipem.
Pro přenos drobností bývají některé typy kalhot doplněny přední vnitřní kapsičkou a vnější kapsičku na zip v horní části zadního dílu.
Nepromokavý voděodolný materiál se navíc všívá i do oblasti kotníků, která je v kontaktu se sněhem nejvíce. Výrobci nabízí modely určené pro ženy, muže i děti v klasické škále velikostí.
Existují dva základní typy běžeckých kalhot, a to klasické do pasu, které jsou řešeny pružným pasem se šňůrkou nebo gumou.
Druhým typem jsou kalhoty s kšandami. V nabídce je celá řada barev. Můžete zvolit jednobarevný model nebo model s pruhy. Ovšem je nutno říci, že univerzální barvou je barva černá, kterou můžete kombinovat s jakoukoliv jinou barvou vašeho oblečení.
Pro vaši větší bezpečnost bývají kalhoty doplněny reflexními prvky.
Nabízíte nebo sháníte oblečení na běžky?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>