Bezplatná inzerce lyžařského, snowboardového a zimního vybavení

Vítejte v inzertním serveru se zimním vybavením.

 

Vkládat můžete neomezené množství soukromých i firemních inzerátů zdarma.

 

 

ÚVOD

 

Jak inzerovat 

 

Hledáte něco?

 

Jak vybrat lyže

 

Jak vybrat běžky

 

Prodejna lyží

 

Katalog lyží

 

Konfigurátor lyží


Lyžařská střediska

 

Počasí na horách

 

 

 

 

nahled

Text inzerátu:


Inzerát již není aktuální...
 
 

 

Podobné inzeráty:


Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /web/htdocs1/lyzebazarcz/home/www/index.php on line 1827
Funkční termoprádlo a oblečení

Termoprádlo či jinými slovy funkční prádlo se vyznačuje svými specifickými vlastnostmi.

Hlavním účelem funkčního prádla je regulace tělesné teploty, která je umožněna schopností materiálu odvádět vlhkost z povrchu těla směrem ven. Tato schopnost je zachována i v extrémních klimatických podmínkách a při náročných fyzických výkonech.

 

Pro své vlastnosti nachází termoprádlo široké uplatnění prakticky ve všech sportovních odvětvích, ale i jako oblečení pro běžné nošení. Z těchto důvodu se i úprava funkčního prádla řídí módními trendy.

Termo prádlo se vyrábí z vláken, která vodu (tedy lidský pot) neabsorbují, nýbrž odvádějí vlhkost od těla do dalších vrstev, popřípadě ji odpařují do vzduchu. Současně zůstává materiál funkčního prádla suchý.

Tímto mechanismem je podporován proces termoregulace organismu.

Obecně je termoregulace méně účinná v chladném počasí, proto nachází nejširší využití především zimní termoprádlo na lyžování sjezdové i běžkové a jiné zimní sporty, neboť další z vlastností funkčního prádla je také schopnost zvýšené tepelné izolace, které je dosaženo vytvořením jakéhosi mikroklimatu kolem pokožky.

 

Termoprádlo je však neméně přínosné i pro účely letní turistiky i celoročního běžného nošení, neboť zaručí stálý pocit sucha.

Dokonalého výsledku lze však dosáhnou pouze při správném vrstvení oblečení.

Při chladném počasí je nutné obléknout tři základní vrstvy:

 

1) Spodní termo prádlo – úkolem této první vrstvy je odvod vody od pokožky směrem do dalších vrstev. Tato vrstva musí tedy být co nejméně nasákavá. Důležité také je, aby byla příjemná na tělo.

2) Tepelně izolační vrstva – hlavním cílem druhé vrstvy je udržení tělesného tepla a současně odvod vlhkosti přijaté z první vrstvy do vrstvy další. I zde je důležité, aby materiál nebyl nasákavý. Podle počasí se může jednat buď o funkční tričko, nebo o silnější fleecové oblečení. Fleecové termo oblečení mívá obvykle větruvzdornou úpravu, a může tak zastupovat funkci druhé a třetí vrstvy současně.

3) Ochranná vrstva – brání tělo před povětrnostními vlivy. Zároveň musí dovolovat odchod vlhkosti transportované z první a druhé vrstvy oblečení. Pro větší pocit pohodlí je vhodné zvolit pro třetí vrstvu voděodolný materiál. Voděodolnosti je dosaženo dvěma možnými technologiemi, a to buď membránovým systémem, nebo tzv. zátěrem.

 

Membránový systém je založen na slaminování svrchní látky se speciální membránou, která je prodyšná a současně brání průniku vody z vnější strany dovnitř.

Zátěr využívá jiného materiálu než membrány, přičemž tento materiál má stejné vlastnosti jako membrána.

Vlákna, z nichž se termoprádlo vyrábí, jsou dvojího druhu. Jednak se používají vlákna přírodní (tzn. vlna a bavlna), jednak syntetická (tzn. polypropylenová a polyesterová vlákna).

 

Bavlna je významná zejména z hlediska příjemnosti materiálu vůči pokožce, z tohoto důvodu je ze strany spotřebitelů často žádaným materiálem hlavně pro dětské termoprádlo. Oproti syntetickým vláknům je však mnohem více náchylná k absorbování vlhkosti, přičemž poměrně dlouho zůstává mokrá, čímž se zvyšuje riziko prochladnutí. Čistě bavlněné oblečení proto není příliš vhodné, zejména v zimním období.

Značnou schopnost přijímat vlhkost má také vlna, její hlavní předností je vysoká izolační schopnost. Současní výrobci proto častěji kombinují přírodní vlákna se syntetickými materiály, které dokážou vlhkost odvádět.

Nekvalitní, byť nejlevnější funkční spodní prádlo, či prádlo druhé a třetí vrstvy vyrobené z kombinovaných synteticko-naturálních vláken však může působit alergie a podléhat plísním, neboť některé kombinované materiály snižují propustnost, jak vlhkosti, tak i vzduchu.

 

Z hlediska schopnosti odvádět vlhkost se jako lepší řešení jeví vlákna syntetická, tedy vlákna polyesterová (PES) či polypropylenová (PP).

PES vlákna jsou ve srovnání s PP vlákny přibližně dvakrát těžší. Náchylnost k navlhání je poměrně nízká. Polyesterové materiály obsahuje některé funkční prádlo Sensor. Sensor navíc obohacuje PES vlákna o ionty stříbra, což zajišťuje antibakteriální ochranu.

 

Vedle oblečení pro běžné nošení je známé především sportovní termoprádlo Sensor. Tato firma vyrábí thermoprádlo na kolo a jiné letní sporty, taktéž se specializuje na produkci thermoprádla pro sporty zimní.

Dalším výrobkem zhotoveným z PES vláken je funkční prádlo Craft.

Dětské thermoprádlo Craft je vyráběno ze 100% polyesteru, dámské termoprádlo této značky je šito z PES pleteniny, která svou jemností a elasticitou vyhovuje ženským požadavkům.

Také termo prádlo Adidas obsahuje polyesterová vlákna. PP vlákna se s lidskou pokožkou snášejí velmi dobře, jsou odolná vůči plísním a bakteriím. Z pohledu nízké nasákavosti jsou jejich vlastnosti pro potřeby termooblečení nejvýhodnější. PP vlákna jsou navíc velmi lehká a málo tepelně vodivá, udrží tedy lépe teplo. Jistou estetickou nevýhodou je skutečnost, že PP vlákna se nedají povrchově barevně upravit. Určitou barvu získá PP materiál pouze při obarvení základní suroviny ve výrobním procesu, sortiment barev je proto značně zúžený. Vlákna nelze ani znečistit, protože jsou chemicky odolná jak vůči kyselinám a zásadám, tak vůči redukčním a oxidačním činitelům.

Polypropylenové technologie využívá např. funkční prádlo Jitex.

Funkční termoprádlo Jitex se navíc vyznačuje designově bohatými kolekcemi a moderním pojetím.

Modifikovaná PP vlákna jsou také základem pro funkční prádlo Moira.

Jak deklaruje výrobce, dosahuje tento modifikovaný polypropylen ještě lepších vlastností než polypropylen čistý. Pánské, dětské i dámské termoprádlo Moira či Jitex je vyráběno pro účely běžného nošení, rekreačního, ale i vrcholového sportu.

Polypropylenová vlákna obsahuje i funkční prádlo Klimatex.

Výrobky systému Klimatex jsou typické tím, že je jejich součástí také permanentní UV filtr.

 

Trh je značkami funkčního prádla doslova přesycen a s rozrůstáním znalosti technologie vláken se navíc stále rozrůstá. Rovněž cenová variabilita je značná. Příliš levné termoprádlo pro děti či dospělé však nemusí splňovat všechny vlastnosti, které se od funkčního prádla očekávají a může navíc působit alergické reakce.

Je proto přirozeně lepší pořídit termoprádlo známé značky s ověřenou technologií výroby. Posouzení kvality a funkčnosti prádla není jednoduché, neboť dojem z oblečení je do jisté míry subjektivní záležitosti. Přestože tedy nabízí mnohdy levnější funkční oblečení e-shop, je lepší ověřit si dojem z oblečení v kamenném obchodě. Pro snížení ceny může zákazník využít období, kdy se vztahuje na funkční prádlo sleva sezónního charakteru, nebo je vyhlášen na funkční prádlo výprodej, který se obvykle týká staré kolekce.

 

V letních měsících lze např. sehnat zimní dámské, pánské i dětské funkční prádlo levně. V průběhu celého roku se však vztahují i na nesezónní pánské, dětské a dámské funkční prádlo akce nejrůznějšího typu, které představují větší i menší výhody pro zákazníky. 

 

Oblečení na sjezdové lyže >>

Oblečení na běžecké lyže >>

Oblečení na snowboard >>

Inzerce veškerého zimního oblečení >>

 

 

 



Publikační pravidla, soubory cookies a ochrana osobních údajů, provozovatel  |  Kontakt  |  Jak inzerovat  |  Prodám / koupím / vložit inzerát

 

Bazar lyží umožní inzerci zdarma pro soukromé i firemní inzerenty a prodej použitého i nového vybavení na zimu.
Prodat zde můžete nové i staré lyže, snowboardy, brusle a veškerou výbavu nebo techniku pro zimní období.

 

www.LYŽEBAZAR.cz


 

VyberLyže.cz

Všechna práva vyhrazena. © 2025 lyzebazar.cz
Tvorba webových stránek - TECHNICAL DESIGN